Portal  |   Fırat Üniversitesi  |   English
 
 
 
Engelliler Araştırma ve Uygulama Merkezi
 
 
Ana Sayfa
Mevzuat
Yönetim
Amaç Vizyon
İlgili Kuruluşlar
Fotoğraflarla Biz
Toplantı Programları
İletişim
Duyurular
Haberler
Mezun Bilgi Sistemi
Katalog Web Sitesi

 

FIRAT ÜNİVERSİTESİ ENGELLİLER ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ

2014 YILI FAALİYETLERİ

 • Dünya Engelliler günü nedeniyle 3 Aralık 2013 tarihinde saat 09.00 da Fırat TV de "Güne Başlarken" programına günün anlam ve önemini belirlemek amacıyla Merkezimiz Müdürü Prof.Dr.Hatice ERÖKSÜZ konuşmacı katılmışlardır.
 • 10 Aralık 2013 tarihinde saat 19.00 da AKM de Merkezimiz Müdürlüğü ve Eğitim Fakültesi’nin katkılarıyla etkinlik düzenlenmiştir.
 • Türk İşaret Dilinin müfredata konulması ve okutulmasıyla ilgili çalışmalar başlatılarak, Üniversitemiz Sürekli Eğitim Merkezinde "Temel İşaret Dili " adlı kurs düzenlenerek hizmete sunulmuştur.
 •  09 Mayıs 2014 tarihinde 14.00 de "Türk İşaret Dili ve İşitme Engelliler" konulu konferans, Üniversitemiz Prof.Dr.Mustafa TEMİZER Konferans Salonunda düzenlenmiştir. Konferansa konuşmacı olarak Ercüment TANRIVERDİ (Türkiye İşitme Engelliler Federasyonu Başkanı) katılmışlardır. Merkezimiz Müdürlüğü ve Sosyal kollarda faaliyet gösteren Fırat Kızılay Topluluğunun katkılarıyla.
 • Engelliler Haftası nedeniyle  21 Mayıs 2014 tarihinde saat 14.00 de "Engellilerle 360 Derece İletişim Eğitimi" konulu konferans, Üniversitemiz Prof.Dr.Mustafa TEMİZER Konferans Salonunda düzenlenmiştir. Konferansa Mehmet KIZILTAŞ (Engellilerle İletişim Uzmanı-Yazar) konuşmacı olarak katılmışlardır.  Merkezimiz Müdürlüğü ve Sosyal kollarda faaliyet gösteren Fırat Kızılay Topluluğunun katkılarıyla.

2013 YILI FAALİYETLERİ

 • Merkez Danışma Kurulu’nun yeniden oluşturulması için tüm birimlerden temsilciler belirlendi
  Mart ayında iki ayrı toplantı düzenlenerek; Yönetim Kurulu üyeleri, Danışma Kurulu Üyeleri ile Fırat Üniversitesi  Kutbeddin DEMİRDAĞ’ın katıldığı bir toplantı gerçekleştirilmiştir.
  F.Ü. Yapı İşleri Daire Başkanlığı ve Merkezimiz  2013 yılından itibaren tüm binaların engelsiz hale getirilmesi ve onarımlarda bu duruma özen gösterilmesi konusunda işbirliği sağlamıştır.
  “Herkes için Tasarım” adlı ders Üniversitemizin bazı bölümlerinde okutulmak üzere müfredata konulmuştur.
  F.Ü. tarafından İlimizde sportif faaliyet gösteren engelli öğrencilere Engelliler Haftası kapsamında ve derneklere tşhirt ve oyuncu forması hediye edilmiştir.
  Engelliler Haftası münasebetiyle, 13.05.2013 tarihi itibariyle, ilimiz Öğretmen evinde bir panel düzenlenmiştir. Panele, Merkez Müdürü Prof.Dr.Hatice ERÖKSÜZ, Sosyolog Doç.Dr.İlknur Öner ve Psikiyatr Doktor Ömer  Deniz  Konuşmacı olarak katılmışlardır.
  Elazığ İlinde Omurilik Felçliler Derneği öncülüğünde düzenlenen ve pek çok kişi ve kuruluş ile birlikte Fırat Üniversitesinin de destek verdiği 101 Akülü Sandalye kampanyası kapsamında, Üniversitemiz ortopedik engelli  öğrencilerinden birine akülü sandalye takdim edilmiştir.

2012 YILI FAALİYETLERİ

 • 22-23 Mart 2012 Engelliler Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof.Dr.Hatice ERÖKSÜZ, İstanbul’da Yeditepe Üniversitesi "VI. Engelsiz Üniversiteler Çalıştayı’na" katılmışlardır.
 • 30 Mart 2012 tarihinde Üniversitemiz Fırat Kültür Parkında Engelli Öğrencilerimiz ve Toplum Gönüllü Öğrencilerimizin katıldığı tiyatro etkinliği ve tişört boyama etkinliği düzenlenmiştir.
 • 02 Nisan 2012 tarihde Merkezimiz Yönetim Kurulu Üyeleriyle Üniversitemiz Sosyal Merkezde bir toplantı gerçekleştirilmiştir. 22-23 Mart 2012 Engelliler Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof.Dr.Hatice ERÖKSÜZ, İstanbul’da Yeditepe Üniversitesi "VI. Engelsiz Üniversiteler Çalıştayı’na" katılmışlardır.
 • 11 Nisan 2012 tarihinde Sosyal Hizmetler İl Müdürü Orhan YAVUZ, Engelliler Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof.Dr.Hatice ERÖKSÜZ öncülüğünde Müdür Yardımcıları ve Yönetim Kurulu Üyelerince makamında ziyaret edilmiştir.
 • Ortopedik engelli ve akülü araç kullanan Üniversitemiz öğrencilerine, Üniversiteye geliş-gidişlerde kolaylık sağlamak amacıyla araç tahsis edilmiştir.(Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü işbirliği ile)
 • 13.04.2012 tarihinde Milli Eğitim Müdürlüğü Rehberlik Araştırma Merkezi’nde, Üniversitemiz Engelliler Araştırma ve Uygulama Merkezimiz Müdürü Prof.Dr.Hatice ERÖKSÜZ ve engelli dernekleri ile birlikte engelliler haftası etkinlikleri kapsamındaki toplantıya katılmıştır.
 • Merkezimiz 07 Mayıs 2012’de 14.30’da "Engelsiz Bilinç Eğitimi" konulu bir konferans düzenlemiştir. Konferansa konuşmacı olarak Orta Doğu Teknik Üniversitesi İngilizce Bölümü Öğretim Görevlisi Claire ÖZEL katılmışlardır.
 • 08 Mayıs 2012 ’de Malatya ili İnönü Üniversitesi’nde II. Bölgesel Toplantı yapılmıştır. Merkezimiz Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyelerinden bazıları Bölgesel Toplantıya  katılmışlardır. Toplantıya Elazığ, Adıyaman, Tunceli ili Üniversiteleri katılmış olup Bingöl ili Üniversitesi katılmamıştır.
 • 17 Mayıs 2012 tarihinde Üniversitemiz engelli öğrencileri ve merkezimiz yönetim kurulu Üyelerinden bazıları ile birlikte Keban Meslek Yüksekokulu ziyaret edilmiş ve yemekli toplantı yapılarak Keban Barajına gezi düzenlenmiştir.
 • Merkezimiz üyelerinden bazıları engelli öğrencilerimizin yaşam standartlarını iyileştirmek ve Üniversite yaşamında ulaşılabilirliği kolaşlaştırmak adına, Belediyeler Birliği Engelliler Birimi tarafından yürütülmekte olan eğitim ve bilgilendirme faaliyetleri kapsamında, Aile ve Sosyal Politikalar Başkanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı işbirliğinde 6 bölgede, "Kent Yaşamında Ulaşılabilirlik ve Belediyeler" ile "644 Sayılı Kanun Hükmünde Karanameyle Yeniden Belirlenen Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Görevleri" konularında, 30 Mayıs 1 Haziran 2012 tarihleri arasında Malatya’da düzenlenen toplantıya katılmıştır.
 • 08 ve 12 Kasım 2012 tarihlerinde iki ayrı yönetim kurulu toplantısı gerçekleştirilmiştir.
 • 20.11.2012 tarihinde Üniversitemizin engelli öğrencilerimiz katıldığı  bir toplantı gerçekleştirilmiştir. Ünivetsitemiz Sosyal Merkez’de yapılan bu toplantı da engelli öğrencilerin sorunlarına çözümler arandı ve aralarında üç öğrenci temsilcisi seçildi.
 • 03 Aralık 2012 tarihinde  engelli ünivetsitemiz öğrencilerinin panelist olarak katıldığı Engelsiz Fırat konulu panel ve F.Ü. Devlet Konservatuarı halk müziği korusunun hazırladığı program Fırat T.V. stüdyosunda saat 17.00 -19.00 saatlerinde canlı olarak gerçekleştirildi. Programa F.Ü. Rektörü Prof.Dr.Kutbettin DEMİRBAĞ, Aile ve Sosyal Politalar İl Müdürü Orhan YAVUZ. Merkez Müdürü Prof.Dr.Hatice ERÖKSÜZ ve Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri, öğrenciler ve veliler katıldı. Program süresince engelli öğrencilerin sorunları dile getirildi ve özümler konusunda Rektör, İl müdürü ve Merkez Müdürüne sorulan soruları cevapladılar
 • Elazığ Valililiği Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nün düzenlemiş olduğu Engelsiz Yaşam adlı panele Merkezimizin katılımlarıyla destek verildi.
 •  

2011 YILI FAALİYETLERİ :

 • Engelliler Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü 28.04.2011 tarihinde engelli öğrencilerimizle Üniversitemiz Sosyal Merkez binasında bir toplantı düzenlemiştir.
 • Engelliler Araştırma ve Uygulama Merkezi ve Fırat Üniversitesi Elektronik Bilgisayar Teknoloji Kulübü tarafından düzenlenen ’Evet Sadece Duyuyoruz’ adlı  tek perdelik tiyatro etkinliği 02.05.2011 Pazartesi günü Saat 18.30’da AKM’de gerçekleşmiştir.
 • Engelliler Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü 2010-2011 Eğitim-Öğretim Yılı Nisan-Mayıs-Haziran ayları süresince Engelsiz Fırat Platformu’ndan bazı kişilerin katılımıyla Elazığ il merkezinde kurulmuş olan Zihinsel Engelliler Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ziyaret etmiştir. Engelli öğrencilerimizin katıldığı bir Ebru çalışması gerçekleştirilmiştir. Yine İşitme Engellilerin yaşamlarını kolaylaştırma adına Türk İşaret Dilinin öğretilmesini amaçlaşan bir SODES projesi hazırlanarak sunulmuştur.
 • Engelliler Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü Yönetim Kurulu Üyelerinden bir grupla  10.06.2011 tarihinde Valilik Makamı ziyaret edilmiştir.
 • Yönetim Kurulu Üyelerinden bazıları 21-22 Ekim 2011 tarihlerinde Ankara’da Gazi Üniversitesi’nde Sign 5. Uluslararası İşaret Dili Konferansına katılmışlardır.
 • 19.10.2011 tarihi itibariyle TESYEV bursuna dört öğrencimizin başvuruları kabul edilmiş ve Rektörlük Makamı’na sunulmuştur.
 • 26.10.2011 tarihinde 11.00-12.00 saatleri arasında yönetim kurulu üyeleri tarafından bir toplantı gerçekleştirilmiştir.
 • 16.11.2011 tarihinde 11.00-12.00 saatleri arasında yönetim kurulu üyereri tarafından bir toplantı gerçekleştirilmiştir.
 • 18.11.2011 tarihinde Dicle, İnönü, Harran, Artuklu, Adıyaman, Bingöl, Tunceli ve Siirt Üniversitelerinin katılımıylaI. Bölgesel Toplantı  gerçekleştirilmiştir.
 • Zülfü Ağar Polis Meslek Yüksekokulu Müdürü Mustafa SOYSAL Makamında ziyaret edildi ve işbirliği içerisinde tartışmalar yapıldı.
 • 05.12.2011 tarihinde Malatya İnönü Üniversitesi’ndeki "İnönü Üniversitesi ile Engelsiz Yaşam için Elele" etkinliğine yönetim kurulu üyelerimizden bazıları katılmışlardır.
 • 11.12.2011 tarihinde AKGÜN Oteli’nde engelli öğrenciler ile toplum gönüllülerine mensup öğrenciler tarafından tanışma ve işbirliği amaçlı bir toplantı gerçekleştirilmiştir.
 • 12.12.2011 tarihinde merkezimizde engelli öğrenciler ile toplum gönüllülerine mensup öğrenciler tarafından bir toplantı gerçekleştirilmiştir.
 • 14.12.2001 tarihinde Sosyal Hizmetler İl Müdürü Zeynel Abidin KOÇ Makamında ziyaret edildi ve işbirliği içerisinde tartışmalar yapıldı.

 

 2010 YILI FAALİYETLERİ :

  Üniversitemizde okuyan engelli öğrencilerin öğrenim yaşantılarında karşılaştıkları zorlukları ortadan kaldırabilmek amacıyla, Üniversitemizin her akademik biriminden görevlendirilmiş akademisyenlerden oluşan Engelliler Araştırma ve Uygulama Merkezi Danışma Kurulu üyeleri ile Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Orhan KILIÇ Başkanlığında 1. Danışma Kurulu toplantısı gerçekleştirildi.  25.11.2010

 • Engelliler Araştırma Uygulama Merkezi Yönetim Kurulu üyeleri ile Engelsiz Fırat Platformu üyelerinin 4. Toplantısı  gerçekleştirildi. 28.12.2010
 • Engelliler Araştırma Uygulama Merkezi Yönetim Kurulu üyeleri ile Engelsiz Fırat Platformu üyelerinin 3. Toplantısı  gerçekleştirildi. 06.12.2010
 • 2010-2011 Eğitim-Öğretim yılında Üniversitemizde  öğrenim görmeye hak kazanan engelli öğrencilerin tespit edilebilmesi ve öğrenimleri sırasında onlara destek ve danışmanlık sağlanabilmesi  amacıyla oluşturulan Engelli Öğrenciler  Tanışma Masasında bir personel görevlendirildi.  Engelli öğrencilere Merkezimizde ve Sağlık Kültür Spor Daire Başkanlığı bünyesinde bulunan Engelli Öğrenci Birimininde yürütülen çalışmalar ve engelli bireylere ilişkin haklar ile ilgili bilgiler verildi. 31.08.2010-07.09.2010
 • Engelliler Haftası Etkinlikleri içerisinde, engelli öğrencilerin yeteneklerini sergiledikleri bir gece düzenlendi. 15.05.2010
 • Engelliler Araştırma Uygulama Merkezi Yönetim Kurulu üyeleri ve Engelsiz Fırat Platformu üyeleri ile Elazığ Valisi Muammer EROL makamında ziyaret edildi. 29.03.2010
 • Ege Üniversitesinde gerçekleştirilen 4. Engelsiz Üniversite Çalıştayı’ na katılım gerçekleştirildi. 11-12.03.2010
 • Engelliler Araştırma Uygulama Merkezi Yönetim Kurulu üyeleri ile Engelsiz Fırat Platformu üyelerinin 2. toplantısı  gerçekleştirildi. 08.03.2010
 • Üniversitemizde öğrenim gören engelli öğrencilerin  Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı ve Öğrenci İşleri Daire Başkanlıkları’na ulaşımlarını kolaylaştırmak amacıyla yapılan "Engelli Asansörü" hizmete girdi. 24.02.2010

 

 2009 YILI FAALİYETLERİ :

 

 • Üniversitemizde öğrenimlerin sürdüren engelli öğrenciler ile bir tanışma yemeği gerçekletirildi. 23/12/2009
  İlimizde engellilere yönelik eğitim ve hizmet veren resmi ve özel okullar ile sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla bir tanışma toplantısı gerçekleştirilerek Engelsiz Fırat Platformu oluşturuldu. 21/12/2009
 • Dünya Engelliler Günü Etkinlikleri çerçevesinde Üniversitemiz Atatürk Kültür Merkezinde bir gece (konser, zihinsil engelli öğrencilerin halkoyunları gösterileri v.s) düzenlendi. 03/12/2009
 • Yükseköğretim Kurulu’nun düzenlediği Engelsiz Üniversite Toplantısı’na katılım gerçekleştirildi. 13/11/2009

 

 

 

Mart ayında iki ayrı toplantı düzenlenerek; Yönetim Kurulu üyeleri, Danışma Kurulu Üyeleri ile Fırat Üniversitesi  Kutbeddin DEMİRDAĞ’ın katıldığı bir toplantı gerçekleştirilmiştir.
F.Ü. Yapı İşleri Daire Başkanlığı ve Merkezimiz  2013 yılından itibaren tüm binaların engelsiz hale getirilmesi ve onarımlarda bu duruma özen gösterilmesi konusunda işbirliği sağlamıştır.
“Herkes için Tasarım” adlı ders Üniversitemizin bazı bölümlerinde okutulmak üzere müfredata konulmuştur.
 F.Ü. tarafından İlimizde sportif faaliyet gösteren engelli öğrencilere Engelliler Haftası kapsamında ve derneklere tşhirt ve oyuncu forması hediye edilmiştir.
 Engelliler Haftası münasebetiyle, 13.05.2013 tarihi itibariyle, ilimiz Öğretmen evinde bir panel düzenlenmiştir. Panele, Merkez Müdürü Prof.Dr.Hatice ERÖKSÜZ, Sosyolog Doç.Dr.İlknur Öner ve Psikiyatr Doktor Ömer  Deniz  Konuşmacı olarak katılmışlardır.
 Elazığ İlinde Omurilik Felçliler Derneği öncülüğünde düzenlenen ve pek çok kişi ve kuruluş ile birlikte Fırat Üniversitesinin de destek verdiği 101 Akülü Sandalye kampanyası kapsamında, Üniversitemiz ortopedik engelli  öğrencilerinden birine akülü sandalye takdim edilmiştir.

 

viagra online http://www.bilimselbilisim.com/haberler_detay.aspx?id=42

viagra online
Bu sayfa 3236 defa okundu.
Güncelleme tarihi : 23.09.2010 09:13:37