Portal  |   Fırat Üniversitesi  |   English
 
 
 
Spor Bilimleri Fakültesi - Fırat Üniversitesi
 
 
SPOR BİLİMLERİ FAKÜLTESİ SINAV (2014-2015)
Kurullar
Yönetim
Akademik Birimler
Akademik Personel
İdari Personel
Ders Programı yeni
Sınav Programı
Akademik Takvim
İletişim
Firat Üniv. Anasayfa
Duyurular
Haberler
Mezun Bilgi Sistemi
Yüksek lisans ders programı
gerekli formlar
BÖLÜM VE SINIF DANIŞMANLARI
Spor Öyküleri Yarışması
Spor Terimleri Sözlüğü
SBF RESİMLER
Katalog Web Sitesi

      SPOR BİLİMLERİ        FAKÜLTESİ  
 
 
                                              

    

 
    
Beden Eğitimi ve Spor Yüksek okulumuz, Fırat Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesine bağlı bir bölüm olarak, 1992 yılında "Beden Eğitimi Bölümü" adı altında eğitim-öğretim hayatına başlamıştır. İlk mezunlarını 1995–1996 eğitim-öğretim döneminde vermiştir. 1997 yılında Resmi Gazete’nin 23039 sayısında yer alan Bakanlar Kurulu Kararı ile Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nın 2809 sayılı kanunun 6. maddesi uyarınca, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu olarak yeniden yapılandırılmıştır.
Yüksekokulumuzun misyonu, öğrencilerimize yüksek kalitede eğitim ve öğretim sağlamak, sporla ilgili alanlarda sürekli araştırmalar yaparak, toplumumuzun yaşam kalitesini arttırmak için liderlik etmektir. Çağdaşlığın gereği olan başarı şartlarını kavramış eğitimciler olarak yetişmelerini sağlamak için ilgili yöntemleri bulmak, uygulamak ve geliştirmektir. Fırat Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu bünyesinde, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği, Spor Yöneticiliği ve Antrenörlük Eğitimi Bölümü ve Rekreasyon Eğitimi Bölümü olmak üzere dört bölüm mevcuttur. Rekreasyon Eğitimi Bölümü açık, ancak öğrenci alınmamaktadır. Yüksekokulumuzda eğitim-öğretim süresi bütün bölümlerde 8 yarıyıldır. Öğretim dili Türkçedir. Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği ve Spor Yöneticiliği Bölümlerinde 1. Öğretim programı devam etmekte olup, 2009- 2011 eğitim- öğretim yılı itibariyle de, Spor Yöneticiliği II. Öğretimi ile Antrenörlük Eğitimi Bölümü I. ve II. Öğretimi açılarak öğrenci alımı başlamıştır. 2011-2011 Eğitim - Öğretim yılından itibaren, Spor Yöneticiliği Bölümüne öğrenci alımı, Merkezi yerleştirme Sınavı ile başlamıştır.
Yüksekokulumuz 26 Ağustos 2014 tarihli 29100 sayılı resmi gazetede yayınlanan 2014/6728 sayılı bakanlar kurulu kararı ile kapatılarak Spor Bilimleri Fakültesi olarak yeniden yapılanmıştır.
 
AKADEMİK KADRO
Yüksekokulumuzda 2014 yılı itibariyle; 1 Profesör, 9 Doçent, 10 Yardımcı Doçent, 3 Araştırma görevlisi olmak üzere toplam 23 akademik Kadro bulunmaktadır.
 
İDARİ KADRO
Yüksekokulumuz 2014 yılı itibariyle; 1 Fakülte sekreteri, 1 Dekan sekreteri, 2 idari işler memuru, 1 mali işler ve satın alma memuru, 1 öğretmenlik bölüm sekreteri,   1 antrenörlük bölüm sekreteri ve 1 yöneticilik bölüm sekreteri, 1 öğrenci işleri şefi, 1 spor salonları sorumlusu, 6 hizmet elemanı personeli olmak üzere toplam 16 idari personelle görev yapmaktadır.
Yüksekokulumuzda, 11 adet derslik ile birlikte, uygulamalı dersler için yapılmış 1 Masaj Salonu, 1 Masa Tenisi Salonu, Çim Saha, Atletizm Pisti, 1 Adet Çok Amaçlı Spor Salonu, Aletli Cimnastik Salonu, Step-Aerobik Salonu, Kondisyon Salonu, Tenis Kortları ve Suni Buz Paten Pisti bulunmaktadır. Yüksekokulumuzda Dağcılık, Tenis, Kayak, Yüzme, Halk Oyunları, Boks, Kamp ve Doğa yürüyüşleri gibi pek çok etkinlikler bulunmaktadır. Bunun yanında, birçok branşta Üniversitemizi temsil edecek takımlar ile faaliyetler sürdürülmektedir.
 
 

 
Bu sayfa 175930 defa okundu.
Güncelleme tarihi : 31.08.2010 14:17:14